Jaký materiál používáme?

Pro živé vrbové stavby (ŽVS) používáme výhradně ty nejbujnější odrůdy rodu Vrb (Salix) a to zejména z důvodu velké životaschopnosti, ujímavosti a přirozené odolnosti vůči škůdcům a chorobám. Z těchto odrůd je nejznámější Salix viminalis, českým názvem vrba košařská.

Této vrbě, tak jako většině ostatních, vyhovují vlhčí, živné, hluboké, zásadité až neutrální půdy. Stanoviště by mělo být co nejvíce slunné. Je relativně mrazuvzdorná. Velice dobře snáší řez, který je vhodný provádět v předjaří, ovšem dle mých zkušeností lze provádět celoročně. Proutí velmi šetrně sklízíme, třídíme a následně rozvážíme či zasíláme na dobírku k Vám.

Jak postupovat s výsadbou?

Vrbové pruty můžete ručně vtlačit do půdy, pokud je dostatečně měkká, ideálně do 50 cm hloubky, ale minimálně 30 cm (s přihlédnutím k výšce prutů). Jestliže nelze ručně vtlačit prut použijte nástroj na vyhloubení díry v zemi. Zvláštní pozornost věnujte dostatku vody, světla a kvalitní zemině, kterou rostliny vyžadují, než dostatečně zakoření. Snažte se udržovat okolí sadby bez plevele a travních porostů, které mohou rostlině brát vláhu. Abyste zabránili růstu plevele, proveďte výsadbu přes geotextílii a také pomůže mulčování, které výrazně zvýší tempo růstu a spolu uchrání Vaší stavbu před různými mechanickými poškozeními způsobeným stroji na údržbu zeleně.

Kdy sázet a kdy objednat Pruty na ŽVS?

ŽVS je nejlepší realizovat každoročně pouze v jarním termínu od cca 1.3. do 30.4., kdy v našich podmínkách je sázet vrbu ideální a naše výtvory díky tomu dobře prosperují. V případě zájmu je nejlepší objednat a zarezervovat si Váš set dopředu. Vaši objednávku předem zpracujeme, vše připravíme a následně v optimálním termínu zhotovíme tak, aby použitý materiál byl co nejčerstvější a následný výsledek co nejlepší.

Zobrazuji všechny 2 výsledky